pasívne drevostavby od woodhouse.sk

Pasívne drevostavby

Snívate o bývaní v priestrannom komfortnom dome, v ktorom môžete aktívne pracovať, baviť sa s priateľmi, hrať sa s deťmi alebo len tak odpočívať? Kde neplatíte horibilné sumy za energie a pritom dýchate vždy čerstvý vzduch? Predstavujeme Vám osvedčený koncept pasívneho domu!

Život v pasívnom dome neznamená iba úsporu nákladov na vykurovanie, ale môžete tiež počítať s tým, že sa zbavíte väčšiny svojich zdravotných problémov. Zariadenie, ktoré pracuje aj v noci, filtruje vzduch a tým ho zbavuje škodlivých nečistôt, prachu a nadmernej vlhkosti.

Vďaka tomu, že zariadenie neustále vetrá a dodá presne toľko vzduchu ,koľko potrebujete, sa nemusíte báť plesní, ktoré tak často trápia obyvateľov rekonštruovaných panelových alebo rodinných domov či iných komplexov. Vo vnútri domu dýchate iba čerstvý vzduch , v letnom období ochladzovaný a v zimnom ohrievaný tým minimalizujete náklady na ďalšie vykurovanie budovy. Vďaka úplnej vzduchotesnosti neexistuje v pasívnych domoch prievan.

Čo je pasívny dom?

Pasívne domy sú energeticky ešte úspornejšie než nízkoenergetické. Zaujímavé je na pasívnych domoch technické vybavenie. Nepotrebujú totiž finančne nákladné a technicky náročné zariadenia. A tiež obsluha pasívnych domov je minimálna. Tepelné straty pasívnych domov sú natoľko nízke, že sa tieto domy zaobídu bez bežného spôsobu vykurovania. Využívajú teplo získané zo slnečného žiarenia, ľudí (obyvateľov domu) a elektrických spotrebičov v dome, čo im vystačí takmer po celý rok. Ušetríme tak až 90% nákladov, ktoré by sme inak potrebovali na vykurovanie.

Pasívne domy potrebujú na vykurovanie maximálne 15 kWh tepla na 1 m2 ročne. Pritom možno pasívny dom postaviť za takmer rovnakých nákladov ako dom bežný.

Pre efektívnu funkčnosť energeticky pasívneho domu je:

  • Obal budovy skvalitnou tepelnou izoláciou
  • Južná orientácia hlavnej fasády
  • Vhodné okná strojsklom
  • Vzduchotesnosť domu
  • Riadené vetranie so spätným získavaním tepla

Teplo z interiéru neuniká len v prípade horšie zaizolovanej steny, ale môže unikať aj formou ohriateho vzduchu cez netesnosti v konštrukcii. Preto je pojem vzduchová priepustnosť obálky budovy dôležitý v spojení s pasívnym domom. Meria sa tzv. Blower door testom, ktorý hovorí, že pri pretlaku 50 Pa neunikne cez netesnosti v obálke viac ako 60% vzduchu za 1 hodinu.