Nízkoenergetické a pasívne drevostavby | woodhouse.sk

Prečo drevodom

Drevo je prírodný, ekologický a rokmi overený materiál, ktorý vďaka svojím výnimočným vlastnostiam spĺňa všetky kritéria. Vytvára príjemnú, nezabudnuteľnú atmosféru a klímu. Dokáže regulovať svoju vlhkosť, aj vlhkosť prostredia, čím robí obytný priestor zdravším. Prednosťou dreva je jeho mechanická odolnosť a dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Krátka doba výstavby Vám umožní rýchle využívanie Vašej investície. Stavbu je možné realizovať aj v zimnom období. Drevo a materiály, ktoré používame majú veľmi dobré tepelné, izolačné vlastnosti a tým výbornú energetickú bilanciu a preto môžete ušetriť na nákladoch za vykurovanie.

Prenechajte stavbu na nás a Vy sa zatiaľ môžete venovať svojej  rodine.

Trvanlivosť, pevnosť a životnosť drevostavieb

Cena je však len jedným z kritérií. Mnoho ľudí váha medzi drevostavbou a murovaným domom kvôli životnosti stavebných materiálov, avšak títo ľudia vychádzajú z mýtov. (viac o mýtoch sa dozviete v článku ). Veď tradične murovaný dom, hoci z modernejších materiálov než sa používali predtým, má napríklad krov tiež z dreva. A to nie je zďaleka jediný drevený prvok v murovanej novostavbe. Životnosť drevostavieb je daná hlavne precíznym prevedením vrátane konštrukčných detailov a tiež starostlivosťou o ne. Stačí ísť na výlet napríklad do Vlkolínca  alebo navštívíť Čičmany a presvedčiť sa, ako vyzerajú stáročia staré drevené domy. 

Pri moderných drevostavieb je pritom uvádzaná štatistická životnosť vo výške 100 až 150 rokov, možno však s istotou predpokladať v tomto období rekonštrukciu. To je ale celkom rovnaký problém ako pri stavbách murovaných. Menia sa technológie, vybavenie budov, svoj vplyv hrajú trendy a štýly, materiály starnú. Napríklad v storočnej kúpeľni si už nemožno užívať hygieny a storočný vykurovací systém už nemôže vykurovať atď. 

Naopak, je oveľa jednoduchšie rekonštruovať montovanú drevostavbu než murovanú budovu, tu sa jej musíte viac prispôsobovať. Preto je morálna životnosť drevostavieb dôležitejšia ako životnosť fyzická. A nakoniec – v prípade demolácie drevostavbu zlikvidujeme oveľa ľahšie a ekologickejšie než murovaný.

Dôležitá je tiež pevnosť drevostavieb, samozrejme vždy s ohľadom na konkrétny použitý konštrukčný systém. Pre moderné drevostavby platia rovnaké pravidlá, ako pre domy murované. Stavbu a jej projekt je potrebné podložiť statikou, ktorá preukáže dostatočnú nosnosť a pevnosť budovy. Pre teoretické doloženie pevnosti drevostavieb môžeme použiť jednoduché prirovnanie – drevo má kolmo k vláknam väčšiu pevnosť v tlaku než prostý betón.